How To Find Unit Prices

Read this tip to make your life smarter, better, faster and wiser. LifeTips is the place to go when you need to know about An Idea A Day and other Writer topics.

How do I find a unit price of an item?

How To Find Unit Prices

How do you know you're saving money? Take a calculator with you to the grocery store and calculate the unit price. What is the formula for finding the unit price? Although some stores post these prices on their shelves, many of these prices fall off, are under the wrong product, or were just never there. Learn to do it yourself so you can save money. You may find out that bulk is not necessarily cheaper. Give some specific examples. Comparison shop at a warehouse and at a general grocery store. Were unit prices better at some stores or the same? Take a poll to see how many people know how to find a unit price - and don't take their word - ask them to do it!

   

Comments

2/11/2007 8:14:48 AM
susie said:

this is not what i am looking for when i googled it, show excamples and i would go on it more


6/25/2007 2:19:36 PM
Kerry said:

Why don't you give us the unit price formula?


10/22/2007 2:45:48 PM
sammy said:

i know right these ppl don't konw wat we'r lookin for(not tryin to be mean or anything but y'all need more EXAMPLES!!!!!!)


11/2/2007 6:29:10 AM
Lisa said:

so, you still didn't explain how to find the unit price. This website doesn't make sense


1/14/2008 7:34:12 AM
sam said:

I wanted to know how to get the unit price!!!!!!!!




Name:


URL: (optional)


Comment:


Not finding the advice and tips you need on this Writer Tip Site? Request a Tip Now!


Guru Spotlight
PJ Campbell